
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 750 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 133 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current (AC) | 133 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 86.45 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 133 mA @ 100 kHz |
Stock: 1403
Distributors
pcbx
Unit Price$1.19797
Ext.Price$1.19797
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19797 | $1.19797 |
| 10 | $0.55978 | $5.59780 |
| 25 | $0.55434 | $13.85850 |
| 50 | $0.54896 | $27.44800 |
| 100 | $0.54374 | $54.37400 |
| 300 | $0.50844 | $152.53200 |
| 500 | $0.47544 | $237.72000 |
