
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.1 mm |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 125 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 8.30 mm |
| size length | 10.2 mm |
| size height | 10.2 mm |
| voltage rating dc | 63 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 1 Ω |
| size diameter | 8 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 100 mA @ 100 kHz |
Stock: 334
Distributors
pcbx
Unit Price$1.04248
Ext.Price$1.04248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.04248 | $1.04248 |
| 10 | $0.56789 | $5.67890 |
| 25 | $0.55559 | $13.88975 |
| 50 | $0.54355 | $27.17750 |
| 100 | $0.52326 | $52.32600 |
| 300 | $0.48571 | $145.71300 |
| 500 | $0.45085 | $225.42500 |
