
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 150 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height | 10.2 mm |
| Case/Package | Radial |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 63 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 150 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 97.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 150 mA @ 100 kHz |
Stock: 2117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52128
Ext.Price$0.52128
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52128 | $0.52128 |
| 10 | $0.41914 | $4.19140 |
| 25 | $0.38320 | $9.58000 |
| 50 | $0.35034 | $17.51700 |
| 100 | $0.32029 | $32.02900 |
| 300 | $0.30473 | $91.41900 |
| 500 | $0.28993 | $144.96500 |
| 1000 | $0.27480 | $274.80000 |
