
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 100 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 29.6 µA |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 63 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 100 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 100 mA @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50544
Ext.Price$0.50544
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50544 | $0.50544 |
| 10 | $0.39955 | $3.99550 |
| 25 | $0.36367 | $9.09175 |
| 50 | $0.33101 | $16.55050 |
| 100 | $0.30128 | $30.12800 |
| 300 | $0.28880 | $86.64000 |
| 500 | $0.27684 | $138.42000 |
| 1000 | $0.26151 | $261.51000 |
