
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 mF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 16.5 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 6.7 mm |
| operating temperature | -40.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size height | 16.5 mm |
| voltage rating dc | 10 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| equivalent series resistance esr | 80 mΩ |
| size diameter | 16 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 825 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1 A @ 100 kHz |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.94880
Ext.Price$1.94880
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.94880 | $1.94880 |
| 10 | $1.68173 | $16.81730 |
| 25 | $1.46772 | $36.69300 |
| 50 | $1.28095 | $64.04750 |
| 100 | $1.11793 | $111.79300 |
| 300 | $1.07848 | $323.54400 |
| 500 | $1.04042 | $520.21000 |
| 1000 | $1.00618 | $1006.18000 |
