
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 mΩ |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Ripple Current | 270 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.2 mm |
| Length | 10.2 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 35.2 µA |
| Height | 10.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 900 µm |
| Lead Pitch | 4.6 mm |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 270 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 175.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 270 mA @ 100 kHz |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$0.76454
Ext.Price$0.76454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.76454 | $0.76454 |
| 10 | $0.60864 | $6.08640 |
| 25 | $0.55341 | $13.83525 |
| 50 | $0.50320 | $25.16000 |
| 100 | $0.45755 | $45.75500 |
| 300 | $0.43364 | $130.09200 |
| 500 | $0.41099 | $205.49500 |
| 1000 | $0.38703 | $387.03000 |
