
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 180 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 500 mA |
| Height - Seated (Max) | 16.51 mm |
| Length | 16.5 mm |
| Width | 17 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Leakage Current | 296.1 µA |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Height | 16.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Diameter | 1.2 mm |
| Lead Pitch | 6.7 mm |
| Voltage | 63 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Ripple Current (AC) | 500 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 375 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 500 mA @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.80428
Ext.Price$2.80428
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.80428 | $2.80428 |
| 10 | $1.99572 | $19.95720 |
| 25 | $1.82129 | $45.53225 |
| 50 | $1.64552 | $82.27600 |
