
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 470 µF |
| Voltage Rating (DC) | 70 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mΩ |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 17 mm |
| Diameter | 16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 70 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.425 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9 A @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.02397
Ext.Price$2.02397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.02397 | $2.02397 |
| 10 | $1.74077 | $17.40770 |
| 25 | $1.61758 | $40.43950 |
| 50 | $1.50310 | $75.15500 |
| 100 | $1.39670 | $139.67000 |
| 300 | $1.35510 | $406.53000 |
| 500 | $1.31474 | $657.37000 |
| 1000 | $1.27749 | $1277.49000 |
