
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 68 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 6.3 A |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Leakage Current | 42.8 µA |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Depth | 4.3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 6.3 V |
| Weight | 130.010913 mg |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
Stock: 210
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01993
Ext.Price$1.01993
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01993 | $1.01993 |
| 10 | $0.56938 | $5.69380 |
| 25 | $0.56853 | $14.21325 |
| 50 | $0.56768 | $28.38400 |
| 100 | $0.56682 | $56.68200 |
| 300 | $0.44791 | $134.37300 |
| 500 | $0.35394 | $176.97000 |
| 1000 | $0.35025 | $350.25000 |
| 3000 | $0.34660 | $1039.80000 |
| 5000 | $0.34298 | $1714.90000 |
| 10000 | $0.33940 | $3394.00000 |
