
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 56 µF |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 3.2 A |
| Height - Seated (Max) | 1.9 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 4.2926 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Leakage Current | 336 µA |
| Height | 1.9 mm |
| Voltage Rating | 20 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 20 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532290040 |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.2 A @ 100 kHz |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 486
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48173
Ext.Price$0.48173
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48173 | $0.48173 |
| 10 | $0.38333 | $3.83330 |
| 25 | $0.34902 | $8.72550 |
| 50 | $0.31778 | $15.88900 |
| 100 | $0.28935 | $28.93500 |
| 300 | $0.27360 | $82.08000 |
| 500 | $0.25870 | $129.35000 |
| 1000 | $0.24337 | $243.37000 |
