| Parameter | Value |
|---|---|
| Schedule B | 8532290040 |
| Capacitance | 560 µF |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.5 mΩ |
| Length | 7.2898 mm |
| Mount | SMD/SMT |
| Ripple Current | 8.5 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Width | 4.2926 mm |
| Case/Package | 2917 |
| Voltage Rating | 2 V |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Polarity | Polar |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Reel |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.5 A @ 100 kHz |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01530
Ext.Price$1.01530
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01530 | $1.01530 |
| 10 | $0.83722 | $8.37220 |
| 25 | $0.77627 | $19.40675 |
| 50 | $0.71975 | $35.98750 |
| 100 | $0.66736 | $66.73600 |
| 300 | $0.63972 | $191.91600 |
| 500 | $0.61323 | $306.61500 |
| 1000 | $0.58540 | $585.40000 |
