


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 330 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20 mΩ |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 2.8 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 115.5 µA |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 10.5 mm |
| Material | Polymer |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 420 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.8 A @ 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
Stock: 164
Distributors
pcbx
Unit Price$1.03273
Ext.Price$1.03273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.03273 | $1.03273 |
| 10 | $0.66949 | $6.69490 |
| 25 | $0.58908 | $14.72700 |
| 50 | $0.51833 | $25.91650 |
| 100 | $0.47052 | $47.05200 |
| 300 | $0.43157 | $129.47100 |
| 500 | $0.39584 | $197.92000 |
