
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20 mΩ |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Ripple Current | 2.5 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 77 µA |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 10.5 mm |
| Material | Polymer |
| Voltage Rating | 35 V |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 375 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
Stock: 13
Distributors
pcbx
Unit Price$1.32413
Ext.Price$1.32413
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.32413 | $1.32413 |
| 10 | $1.09862 | $10.98620 |
| 25 | $1.00680 | $25.17000 |
| 50 | $0.92265 | $46.13250 |
| 100 | $0.84555 | $84.55500 |
| 300 | $0.79433 | $238.29900 |
| 500 | $0.74622 | $373.11000 |
| 1000 | $0.71712 | $717.12000 |
