
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 120 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28 mΩ |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 240 mA |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 60 µA |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Height | 10.5 mm |
| Case/Package | Radial |
| Material | Polymer |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 240 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6 A @ 100 kHz |
Stock: 463
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59434
Ext.Price$0.59434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59434 | $0.59434 |
| 10 | $0.48384 | $4.83840 |
| 25 | $0.44593 | $11.14825 |
| 50 | $0.41099 | $20.54950 |
| 100 | $0.37879 | $37.87900 |
| 300 | $0.34482 | $103.44600 |
| 500 | $0.31389 | $156.94500 |
| 1000 | $0.29731 | $297.31000 |
