
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 120 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28 mΩ |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 1.6 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 60 µA |
| Dissipation Factor | 10 % |
| Height | 10.8 mm |
| Material | Polymer |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 240 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.6 A @ 100 kHz |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 10.5 mm |
Stock: 60
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89741
Ext.Price$0.89741
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89741 | $0.89741 |
| 10 | $0.73546 | $7.35460 |
| 25 | $0.67933 | $16.98325 |
| 50 | $0.62748 | $31.37400 |
| 100 | $0.57958 | $57.95800 |
| 300 | $0.51561 | $154.68300 |
| 500 | $0.45871 | $229.35500 |
| 1000 | $0.43427 | $434.27000 |
