
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 56 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mΩ |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 6.1 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ Low Frequency | 180 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
Stock: 152
Distributors
pcbx
Unit Price$1.19789
Ext.Price$1.19789
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19789 | $1.19789 |
| 10 | $0.98102 | $9.81020 |
| 25 | $0.89036 | $22.25900 |
| 50 | $0.80808 | $40.40400 |
| 100 | $0.73342 | $73.34200 |
| 300 | $0.51864 | $155.59200 |
| 500 | $0.36676 | $183.38000 |
| 1000 | $0.33843 | $338.43000 |
