
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 150 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 mΩ |
| Life (Hours) | 4000 Hours |
| Ripple Current | 3.5 A |
| Height - Seated (Max) | 16.8 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Leakage Current | 94.5 µA |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Height | 16.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| RoHS | Compliant |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 525 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5 A @ 100 kHz |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.61364
Ext.Price$2.61364
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.61364 | $2.61364 |
| 10 | $1.74287 | $17.42870 |
| 25 | $1.56034 | $39.00850 |
| 50 | $1.37645 | $68.82250 |
| 100 | $1.28013 | $128.01300 |
