EGM2GM100G12OT3
Manufacturer:
AISHI
Mfr.Part #:
EGM2GM100G12OT3
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 10.00mmD×12.00mmH Through Hole 10 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Capacitance10 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating400 V
Diameter10 mm
Lead Pitch5 mm
PackagingBulk
Height - Seated (Max)12 mm
Life (Hours)3000 Hours
Ripple Current @ High Frequency170 mA @ 100 kHz