EGX2GM3R3G16B50T
Manufacturer:
AISHI
Mfr.Part #:
EGX2GM3R3G16B50T
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,10.00mm×16.00mm Through Hole 3.3 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Capacitance3.3 µF
Voltage Rating400 V
Diameter10 mm
Lead Pitch5 mm
PackagingBox
Height - Seated (Max)16 mm
Max Operating Temperature130 °C
Min Operating Temperature-40 °C