EHL2GM680L25OT
Manufacturer:
AISHI
Mfr.Part #:
EHL2GM680L25OT
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,16.00mm×25.00mm Through Hole 68 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Capacitance68 µF
Voltage Rating400 V
Diameter16 mm
Lead Pitch7.5 mm
PackagingBox
Height - Seated (Max)25 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Life (Hours)10000 Hours
Ripple Current @ Low Frequency572 mA @ 120 Hz