EKZE250ETD102MK20S
Manufacturer:
NCC
Mfr.Part #:
EKZE250ETD102MK20S
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 12.50mmD×20.00mmL Through Hole 1 mF 20 % 25 V
ParameterValue
Capacitance1 mF
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mΩ
Life (Hours)4000 Hours
Height - Seated (Max)21.5 mm
Diameter12.5 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBulk
Voltage Rating25 V
RoHSCompliant
Lead Pitch5 mm
Impedance21 mΩ
Mounting StyleThrough Hole
rohs statusCompliant
Ripple Current @ High Frequency2.36 A @ 100 kHz