ERH2GM470G40OT
Manufacturer:
AISHI
Mfr.Part #:
ERH2GM470G40OT
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,10.00mm×40.00mm Through Hole 47 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Capacitance47 µF
Tolerance20 %
Life (Hours)3000 Hours
Height - Seated (Max)40 mm
Diameter10 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBulk
Voltage Rating400 V
RoHSCompliant
Lead Pitch5 mm