$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Capacitance | 470 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 25 V |
| Life (Hours) | 7000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 16 mm |
| Impedance | 60 mΩ |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.23 A @ 100 kHz |
Stock: 3028
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13536
Ext.Price$0.13536
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13536 | $0.13536 |
| 10 | $0.06768 | $0.67680 |
| 50 | $0.06058 | $3.02900 |
| 100 | $0.05422 | $5.42200 |
| 500 | $0.04766 | $23.83000 |
| 1000 | $0.04190 | $41.90000 |
| 3000 | $0.03991 | $119.73000 |
| 5000 | $0.03802 | $190.10000 |
| 10000 | $0.03587 | $358.70000 |
