
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | PC Pin |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4 mm |
| Circuit Type | |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | |
| Contact Material(Contact Finish) | |
| Type | Mechanical |
| Current Rating | |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Incremental, Quadrature |
| Illumination Color | |
| Actuator Length | |
| Number of Positions | 16 |
| Encoder Type | Mechanical |
| Built in Switch | Yes |
| Detent | Yes |
| Pulses per Revolution | 16 |
| Actuator Type | 6mm Dia Flatted End |
| Termination Style | PC Pin |
| Resolution | 16 bit |
| Schedule B | 8543709655 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
