
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 630 µm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 20 mA |
| Color | Black |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 500 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 1.6 N |
| Switch Travel | 110 µm |
| Mechanical Life | 500 kcycles |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Life (Cycles) | 500 kCycles |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 41871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36933
Ext.Price$0.36933
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36933 | $0.36933 |
| 10 | $0.31376 | $3.13760 |
| 25 | $0.29324 | $7.33100 |
| 50 | $0.27697 | $13.84850 |
| 100 | $0.26161 | $26.16100 |
| 300 | $0.24483 | $73.44900 |
| 500 | $0.22912 | $114.56000 |
| 1000 | $0.21630 | $216.30000 |
| 3000 | $0.20352 | $610.56000 |
| 5000 | $0.19150 | $957.50000 |
| 10000 | $0.19150 | $1915.00000 |
