
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 700 µm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 20 mA |
| Max Current Rating | 20 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Color | Black |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 500 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Operating Force | 1.6 N |
| Mechanical Life | 300 kcycles |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Life (Cycles) | 50 kCycles |
| Schedule B | 8536509065 |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
