
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Length | 6.4 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 1.65 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Current Rating | 50 mA |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Orientation | Straight |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 500 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Operating Force | 2.2 N |
| Switch Travel | 300 µm |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Actuator Type | Rectangular Button |
| Life (Cycles) | 100 kCycles |
| Mounting Direction | Straight |
Stock: 2236
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.28640 | $2.86400 |
| 25 | $0.27016 | $6.75400 |
| 50 | $0.25566 | $12.78300 |
| 100 | $0.24194 | $24.19400 |
| 300 | $0.22649 | $67.94700 |
| 500 | $0.21203 | $106.01500 |
| 1000 | $0.20176 | $201.76000 |
| 3000 | $0.17697 | $530.91000 |
