
| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 6.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 3.1 mm |
| Circuit Type | SPST-NO |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 2.6 N |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Mounting Direction | Straight |
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Color | White |
| Actuator Type | Standard |
| Switch Function | Off-Mom |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1934
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17526
Ext.Price$0.17526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17526 | $0.17526 |
| 10 | $0.15303 | $1.53030 |
| 50 | $0.14056 | $7.02800 |
| 100 | $0.12910 | $12.91000 |
| 500 | $0.11285 | $56.42500 |
| 1000 | $0.10687 | $106.87000 |
| 3000 | $0.08977 | $269.31000 |
