
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Length | 6.2 mm |
| Termination | J-Bend |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 1.45 mm |
| Depth | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 20 mA |
| Max Current Rating | 20 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Orientation | Right Angle |
| Throw Configuration | SPST |
| Number of Positions | 2 |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Switch Function | Off-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 1 Mcycles |
| Operating Force | 1.6 N |
| Switch Travel | 250 µm |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Contact Current Rating | 20 mA |
| Life (Cycles) | 1 MCycles |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Mounting Direction | Right Angle |
| Actuator Type | Rectangular Button |
| Circuit Type | SPST-NO |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
