$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Capacitance | 220 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 35 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 8 mm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 12 mm |
Stock: 328
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08198
Ext.Price$0.08198
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08198 | $0.08198 |
| 10 | $0.04099 | $0.40990 |
| 50 | $0.03666 | $1.83300 |
| 100 | $0.03279 | $3.27900 |
| 500 | $0.03056 | $15.28000 |
| 1000 | $0.02848 | $28.48000 |
| 3000 | $0.02654 | $79.62000 |
| 5000 | $0.02473 | $123.65000 |
| 10000 | $0.02305 | $230.50000 |
| 30000 | $0.02148 | $644.40000 |
