$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Capacitance | 10 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 400 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 10 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ Low Frequency | 98 mA @ 120 Hz |
| Height - Seated (Max) | 16 mm |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09341
Ext.Price$0.09341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09341 | $0.09341 |
| 10 | $0.08363 | $0.83630 |
| 50 | $0.07488 | $3.74400 |
| 100 | $0.06372 | $6.37200 |
| 500 | $0.05422 | $27.11000 |
| 1000 | $0.05143 | $51.43000 |
| 3000 | $0.04878 | $146.34000 |
| 5000 | $0.04626 | $231.30000 |
