$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Capacitance | 150 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 400 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 18 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 32 mm |
Stock: 1151
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02346
Ext.Price$1.02346
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02346 | $1.02346 |
| 10 | $0.83366 | $8.33660 |
| 25 | $0.76905 | $19.22625 |
| 50 | $0.70945 | $35.47250 |
| 100 | $0.65447 | $65.44700 |
| 300 | $0.60375 | $181.12500 |
| 500 | $0.55697 | $278.48500 |
