$Aluminum Electrolytic Capacitors.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Capacitance | 68 µF |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 400 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 16 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current @ Low Frequency | 465 mA @ 120 Hz |
| Height - Seated (Max) | 30 mm |
Stock: 458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57168
Ext.Price$0.57168
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57168 | $0.57168 |
| 10 | $0.47222 | $4.72220 |
| 25 | $0.42732 | $10.68300 |
| 50 | $0.38669 | $19.33450 |
| 100 | $0.34992 | $34.99200 |
| 300 | $0.31665 | $94.99500 |
| 500 | $0.28654 | $143.27000 |
| 1000 | $0.27005 | $270.05000 |
