
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 660.4 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0202 |
| Height | 355.6 µm |
| Packaging | Reel |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 90 Ω |
| Current Rating | 100 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ω |
| Max Current Rating | 100 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Number of Lines | 2 |
| Max DC Current | 100 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1063
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06316
Ext.Price$0.06316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06316 | $0.06316 |
| 10 | $0.03158 | $0.31580 |
| 50 | $0.02850 | $1.42500 |
| 100 | $0.02572 | $2.57200 |
| 500 | $0.02321 | $11.60500 |
| 1000 | $0.02095 | $20.95000 |
| 3000 | $0.01891 | $56.73000 |
| 5000 | $0.01706 | $85.30000 |
| 10000 | $0.01539 | $153.90000 |
