EXV476M016A9GAA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
EXV476M016A9GAA
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.60mmL×6.60mmW SMD/SMT 47 µF 20 % 16 V
ParameterValue
Capacitance47 µF
Voltage Rating (DC)16 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)520 mΩ
Life (Hours)3000 Hours
Ripple Current168 mA
Height - Seated (Max)5.64 mm
Length5.4 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current7.52 µA
Dissipation Factor0.16 %
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating16 V
RoHSCompliant
PolarityPolar
Lead Pitch1.8 mm
Voltage16 V
REACH SVHCNo SVHC
Dielectric MaterialAluminium
Impedance520 mΩ
Ripple Current (AC)240 mA
Lead Length2.6 mm
Ripple Current @ Low Frequency168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 100 kHz