


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 520 mΩ |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Ripple Current | 168 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.64 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 7.52 µA |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 1.8 mm |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Impedance | 520 mΩ |
| Ripple Current (AC) | 240 mA |
| Lead Length | 2.6 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 168 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 100 kHz |
Stock: 9414
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.15560 | $1.55600 |
| 50 | $0.14726 | $7.36300 |
| 100 | $0.13936 | $13.93600 |
| 500 | $0.10857 | $54.28500 |
| 1000 | $0.09917 | $99.17000 |
| 3000 | $0.08946 | $268.38000 |
| 5000 | $0.08071 | $403.55000 |
| 10000 | $0.07259 | $725.90000 |
