
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 500 µm |
| Material | Zinc |
| Packaging | Reel |
| Depth | 500 µm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Varistor Voltage | 27 V |
| Max Surge Current | 10 A |
| Schedule B | 8533400080 |
| Peak Surge Current | 10 A |
Stock: 4688
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06885
Ext.Price$0.06885
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06885 | $0.06885 |
| 10 | $0.04381 | $0.43810 |
| 50 | $0.03750 | $1.87500 |
| 100 | $0.03210 | $3.21000 |
| 500 | $0.02741 | $13.70500 |
| 1000 | $0.02597 | $25.97000 |
| 3000 | $0.02503 | $75.09000 |
| 5000 | $0.02412 | $120.60000 |
| 10000 | $0.01469 | $146.90000 |
