
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 1 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 500 µm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Varistor Voltage | 27 V |
| Max Surge Current | 4 A |
| Schedule B | 8533400080 |
| Peak Surge Current | 4 A |
Stock: 5788
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04963
Ext.Price$0.04963
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04963 | $0.04963 |
| 10 | $0.04625 | $0.46250 |
| 50 | $0.04310 | $2.15500 |
| 100 | $0.04038 | $4.03800 |
| 500 | $0.03783 | $18.91500 |
| 1000 | $0.03696 | $36.96000 |
| 3000 | $0.03611 | $108.33000 |
| 5000 | $0.03528 | $176.40000 |
