
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Voltage Rating (AC) | 16 V |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 800 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Varistor Voltage | 27 V |
| Max Surge Current | 20 A |
| Schedule B | 8533400080 |
| Peak Surge Current | 20 A |
Stock: 1876
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09955
Ext.Price$0.09955
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09955 | $0.09955 |
| 10 | $0.08896 | $0.88960 |
| 50 | $0.07949 | $3.97450 |
| 100 | $0.07047 | $7.04700 |
| 500 | $0.06247 | $31.23500 |
| 1000 | $0.05803 | $58.03000 |
| 3000 | $0.05390 | $161.70000 |
