
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Phosphor Bronze |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 0.5 mm |
| Current Rating | 0.4 A |
| Number of Positions | 40 |
Stock: 630
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24826
Ext.Price$0.24826
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24826 | $0.24826 |
| 10 | $0.22174 | $2.21740 |
| 50 | $0.19805 | $9.90250 |
| 100 | $0.17501 | $17.50100 |
| 500 | $0.15465 | $77.32500 |
| 1000 | $0.13667 | $136.67000 |
| 3000 | $0.12725 | $381.75000 |
| 5000 | $0.11848 | $592.40000 |
