
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 19 A |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2 kV |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 46 A |
| Reverse Current | 40 µA |
Stock: 91
Distributors
pcbx
Unit Price$1.27104
Ext.Price$1.27104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.27104 | $1.27104 |
| 10 | $1.07741 | $10.77410 |
| 25 | $0.93946 | $23.48650 |
| 50 | $0.81917 | $40.95850 |
| 100 | $0.70674 | $70.67400 |
| 300 | $0.67904 | $203.71200 |
| 500 | $0.65242 | $326.21000 |
| 1000 | $0.62788 | $627.88000 |
