
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 16 A |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2 kV |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 71 A |
| Reverse Current | 55 µA |
Stock: 59
Distributors
pcbx
Unit Price$1.31712
Ext.Price$1.31712
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.31712 | $1.31712 |
| 10 | $1.10438 | $11.04380 |
| 25 | $1.04454 | $26.11350 |
| 50 | $0.98794 | $49.39700 |
| 100 | $0.86582 | $86.58200 |
