
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 26 A |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2 kV |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 130 A |
| Reverse Current | 65 µA |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$2.81856
Ext.Price$2.81856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.81856 | $2.81856 |
| 10 | $2.31446 | $23.14460 |
| 25 | $2.15081 | $53.77025 |
| 50 | $1.99872 | $99.93600 |
| 100 | $1.69323 | $169.32300 |
