



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 344 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.4 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 8 nC |
| Drain to Source Resistance | 319 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.6 V |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22915
Ext.Price$0.22915
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22915 | $0.22915 |
| 10 | $0.20498 | $2.04980 |
| 50 | $0.18336 | $9.16800 |
| 100 | $0.16065 | $16.06500 |
| 500 | $0.14075 | $70.37500 |
| 1000 | $0.12709 | $127.09000 |
| 3000 | $0.11476 | $344.28000 |
| 5000 | $0.10800 | $540.00000 |
