

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 200 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.38 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 70 A |
| Gate Charge | 80 nC |
| Drain to Source Resistance | 5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -25 V, 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V, 2.6 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 46
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33581
Ext.Price$0.33581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33581 | $0.33581 |
| 10 | $0.32890 | $3.28900 |
| 25 | $0.32679 | $8.16975 |
| 50 | $0.32470 | $16.23500 |
| 100 | $0.32262 | $32.26200 |
