| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 25 mA |
| Packaging | Tray |
| Display Type | LED |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Luminous Intensity | 13 mcd |
| Number of Characters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Color | Red |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 645 nm |
| Character Size | 21.80 mm x 38.00 mm |
| Module Size - W x H x T | 31.00 mm x 43.00 mm x 8.50 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
