| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 25 mA |
| Character Size | 32.40 mm x 56.80 mm |
| Packaging | Tray |
| Module Size - W x H x T | 47.80 mm x 69.80 mm x 12.00 mm |
| Display Type | 7-Segment |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Luminous Intensity | 13 mcd |
| Number of Characters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Color | Red |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 645 nm |
Stock: 109
Distributors
pcbx
Unit Price$1.20106
Ext.Price$1.20106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.20106 | $1.20106 |
| 10 | $0.99274 | $9.92740 |
| 25 | $0.93767 | $23.44175 |
| 50 | $0.88566 | $44.28300 |
| 100 | $0.83653 | $83.65300 |
| 300 | $0.79013 | $237.03900 |
| 500 | $0.74630 | $373.15000 |
| 1000 | $0.70490 | $704.90000 |
| 3000 | $0.66581 | $1997.43000 |
