| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 20 mA |
| Character Size | 4.80 mm x 9.20 mm |
| Packaging | Tray |
| Display Type | 7-Segment |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Luminous Intensity | 25 mcd |
| Number of Characters | 4 |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Color | Red |
| Module Size - W x H x T | 30.00 mm x 14.00 mm x 7.20 mm |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 645 nm |
Stock: 3036
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62486
Ext.Price$0.62486
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62486 | $0.62486 |
| 10 | $0.50630 | $5.06300 |
| 25 | $0.46853 | $11.71325 |
| 50 | $0.43358 | $21.67900 |
| 100 | $0.40124 | $40.12400 |
| 300 | $0.37131 | $111.39300 |
| 500 | $0.34361 | $171.80500 |
| 1000 | $0.31797 | $317.97000 |
