| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 25 mA |
| Character Size | 8.10 mm x 14.20 mm |
| Packaging | Tray |
| Display Type | 7-Segment |
| Module Size - W x H x T | 50.20 mm x 19.00 mm x 8.00 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Luminous Intensity | 25 mcd |
| Number of Characters | 4 |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Color | Red |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 645 nm |
Stock: 200
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62938
Ext.Price$0.62938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62938 | $0.62938 |
| 10 | $0.51082 | $5.10820 |
| 25 | $0.47088 | $11.77200 |
| 50 | $0.43406 | $21.70300 |
| 100 | $0.40012 | $40.01200 |
| 300 | $0.36884 | $110.65200 |
| 500 | $0.34000 | $170.00000 |
| 1000 | $0.31341 | $313.41000 |
