| Parameter | Value |
|---|---|
| Forward Current | 25 mA |
| Character Size | 11.12 mm x 20.32 mm |
| Packaging | Tray |
| Display Type | 7-Segment |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Luminous Intensity | 25 mcd |
| Number of Characters | 3 |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Color | Red |
| Module Size - W x H x T | 59.30 mm x 27.50 mm x 8.40 mm |
| Forward Voltage | 2 V |
| Wavelength | 645 nm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
