

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 5 % |
| Life (Hours) | 300000 Hours |
| Length | 7.2 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 3 % |
| Temperature Coefficient | -200 ppm/°C |
| Height | 6 mm |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 4.5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Insulation Resistance | 50 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Lead Length | 6 mm |
| Packaging | Bulk |
Stock: 1473
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33171
Ext.Price$0.33171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33171 | $0.33171 |
| 10 | $0.15303 | $1.53030 |
| 50 | $0.14102 | $7.05100 |
| 100 | $0.12995 | $12.99500 |
| 500 | $0.11285 | $56.42500 |
| 1000 | $0.10430 | $104.30000 |
| 3000 | $0.09921 | $297.63000 |
| 5000 | $0.09437 | $471.85000 |
| 10000 | $0.08977 | $897.70000 |
